Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start > Centrum prasowe > Aktualności > Po wstępnych fazach rozruchu ruszył pełną parą gigawatowy blok w Elektrowni Kozienice

Po wstępnych fazach rozruchu ruszył pełną parą gigawatowy blok w Elektrowni Kozienice

11-09-2017

W sobotę 9 września 2017 r., po wstępnych fazach rozruchu ruszył pełną parą gigawatowy blok w Elektrowni Kozienice, jedna ze strategicznych na polskim rynku energetyki inwestycji realizowana przez Polimex-Mostostal.

Po wstępnych fazach rozruchu ruszył pełną parą gigawatowy blok w Elektrowni Kozienice

Blok B11 Enea Wytwarzanie Elektrownia Kozienice

Na początku września br. po kilku miesiącach przygotowań i z sukcesem przeprowadzonych testów 1075 MW blok B11 Enei Wytwarzanie rozpoczął oddawanie energii do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Przed synchronizacją konieczne było uruchomienie wszystkich układów technologicznych. Od 1 września br blok pracował z różną mocą w celu przeprowadzenia zaplanowanych testów i prób po synchronizacyjnych poprzedzających uzyskanie mocy 1000 MW.

W sobotę, 9 września 2017 r. o godzinie 13:00 Blok uzyskał moc 700 MW, a następnie o 16:30 moc 888 MW - najwyższą  ze wszystkich dotychczas eksploatowanych bloków w Polsce (Elektrownia Bełchatów 858 MW).

Blok osiągnął moc 1000 MW w sobotę  9 września 2017 o godzinie 17.30.

Wykonawcą projektu jest konsorcjum Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe. Udział Polimexu-Mostostalu w pracach stanowi 42.7%.

Blok 11 pracuje zgodnie z przyjętym planem produkcji. Kolejne etapy to prace regulacyjne i optymalizacyjne związane z jego pracą.

Termin pełnego oddania bloku do eksploatacji mija 19 grudnia bieżącego roku.

- Przejście próby 1000 MW i synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym to sukces wszystkich zaangażowanych stron. Wyróżnikiem zbudowanego bloku w Kozienicach jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Cały zespół profesjonalistów
z Polimex-Mostostal pracujący dla Elektrowni Kozienice dołożył wszelkich starań by ten projekt zrealizować na jak najwyższym poziomie. To dla nas ogromna satysfakcja, że nasza Spółka ma swój udział w tak strategicznych projektach jak budowa największej i jednocześnie najsprawniejszej jednostki wytwórczej opalanej węglem kamiennym w historii krajowej energetyki.” – powiedział
prezes Polimex-Mostostal - Antoni Józwowicz.

Polimex Mostostal S.A. to największa firma inżynieryjno-budowlana z polskim kapitałem. Generalny wykonawca w zakresie budownictwa przemysłowego. Przedsiębiorstwo realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej oraz ochrony środowiska. Jest producentem i eksporterem konstrukcji stalowych, krat pomostowych oraz zajmuje się cynkowaniem i malowaniem konstrukcji stalowych.

Spółka działa na rynku od 1945 r. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 roku.

Akcje Dokumentu