Montaż komina dwuprzewodowego o wysokości 60 m dla budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej w Grupie Azoty ZAK S.A. zakończony

komin

Polimex Energetyka zakończył montaż komina dwuprzewodowego o wysokości 60 m dla budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej w Grupie Azoty ZAK S.A. Jest to jeden z kluczowych elementów powstającej jednostki energetycznej. W zakładach w Kędzierzynie-Koźlu, w związku z potrzebą dalszego rozwoju i zwiększania mocy produkcyjnych, podjęto decyzję o budowie nowej kotłowni gazowej produkującej parę technologiczną na potrzeby spółki. W skład projektu wchodzi m.in. budowa nowej kotłowni, budynku elektrycznego, komina i infrastruktury towarzyszącej.

Na potrzeby odprowadzenia spalin z kotła zamontowano samonośny stalowy komin dwuprzewodowy o średnicy trzonu 3,65 m i wysokości 60 m. Składa się on z trzech segmentów o długości około 20 m i masie około 20 ton każdy. Montaż został wykonany przy pomocy dwóch dźwigów, głównego o udźwigu 500 t i pomocniczego 160 t.

Inwestycja zakłada budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny o wydajności 100 ton pary/h wraz z instalacjami pomocniczymi, umożliwiającymi podłączenie kotła o wydajności 50 ton pary/h. Zakończenie prac budowlanych i oddanie kotłowni do eksploatacji nastąpi w 2024 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal – Polimex Energetyka sp. z o. o.

komin zak