Opole

Budowa bloków energetycznych 5 i 6 w Elektrowni Opole
Budowa bloków energetycznych 5 i 6 w Elektrowni Opole

Projekt Opole - Budowa bloków energetycznych 5 i 6 w Elektrowni Opole należącej do Grupy PGE o łącznej mocy 1.800 MWe to największa inwestycja energetyczna po zmianie ustrojowej w Polsce.

Budowa bloków o łącznej mocy 1 800 MWe opalanych węglem rozpoczęła się w lutym 2014 r.  Jej wartość wynosi 11,5 mld zł brutto, z czego około 42%, czyli 4,83 mld zł, przypada na Polimex Mostostal.

Budowa odbywa się w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmuje projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz". Dwa realizowane bloki - każdy o mocy brutto 900 MWe - opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużywać będą łącznie około 4,1 miliona ton węgla. Zastosowanie najnowszych technologii, pozwoli na uzyskanie sprawności netto bloku ok. 46 procent i ograniczenie emisji, w tym emisji  dwutlenku węgla o około 20 procent na jednostkę wyprodukowanej energii, Rocznie nowe jednostki produkować będą do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi prawie 8 procent produkcji krajowej.

Bloki w Opolu dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna realizuje konsorcjum Polimex Mostostal, Mostostal Warszawa oraz Rafako (zakres podzlecony w całości GE Power).

Zakres Polimex Mostostal przewiduje dostawę i montaż wysp turbinowych, układu wody chłodzącej z chłodniami kominowymi o wysokości 185 m każda, kompletne prace branży elektrycznej i AKPiA, układ drogowy i torowy oraz sieci zewnętrzne nietechnologiczne.

Moc brutto każdego z bloków 900 MWe

Galeria zdjęć - budowa Bloków energetycznych 5 i 6 dla Elektrowni Opole

Obrazki galerii: