Naftoremont-Naftobudowa ukończył budowę Terminala Naftowego w Gdańsku

PERN

 

Naftoremont-Naftobudowa zakończył właśnie realizację jednego z kluczowych projektów dla PERN, który radykalnie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w obszarze ropy naftowej. Klienci firmy mogą już w pełni korzystać z możliwości Terminala Naftowego w Gdańsku, bo do eksploatacji trafił ostatni zbiornik wykonany w ramach II etapu rozbudowy. Dzięki temu, rafinerie są w stanie elastycznie sprowadzać surowiec do Polski z dowolnego zakątka świata. W ciągu roku nad Bałtykiem powstało aż 600 tys. m³ nowych pojemności, a możliwości magazynowe PERN tylko nad polskim morzem wzrosły do niemal 2 mln m³.

W zeszłym roku polska baza surowcowa powiększyła się o blisko 550 tys. m³ nowych pojemności na ropę naftową zlokalizowanych u wybrzeży Bałtyku. W Bazie Gdańsk zakończyła się budowa 2 stutysięczników, a kilka miesięcy później Terminal Naftowy w Gdańsku powiększył się o 4 zbiorniki o łącznej pojemności 345 tys. m³. Nowy zbiornik kończy II etap rozbudowy Terminala Naftowego w ramach programu Megainwestycji. Program wynika z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, ujęty jest również w strategii PERN.

– Dzięki nowym inwestycjom, takim jak rozbudowa Terminala Naftowego, pod względem bezpieczeństwa energetycznego jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj możemy przyjmować surowce z różnych kierunków i wybierać najbardziej konkurencyjne oferty. Jesteśmy przygotowani na nieprzewidziane sytuacje i możemy podjąć skuteczne działania zaradcze – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Dotrzymujemy słowa – realizujemy nasz flagowy program Megainwestycji, efektywnie i terminowo oddajemy do eksploatacji kolejne projekty, z których każdy ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne. Zakończenie tej inwestycji oznacza, że nad morzem dysponujemy obecnie prawie 2 mln m3 pojemności na ropę naftową, tym samym spełniamy oczekiwania Klientów PERN, dla których transport drogą morską jest coraz bardziej istotnydodał Igor Wasilewski, prezes PERN.

Celem naszych inwestycji jest przygotowanie się na nadchodzące wyzwania rynku zarówno petrochemicznego, jak i paliwowego. Chcemy obsługiwać dokładnie takie mieszanki, jakie dadzą największą wartość dla naszych Klientów, by teraz oraz w czasie przejściowym wprowadzania nowych technologii, możliwie najlepiej wypełniać naszą rolę w systemie energetycznym – powiedział Mateusz Radecki, wiceprezes PERN.

- Rozbudowa Gdańskiego Terminalu jest największą tego typu inwestycją w skali kraju. Jesteśmy dumni, że ten projekt zrealizował Naftoremont-Naftobudowa, spółka z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal, która ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysokowyspecjalizowane kadry w realizacji tego typu inwestycji. Zgodnie z umową, pomimo pandemii, która niejednokrotnie krzyżowała nam harmonogramy, oddajemy 390 tys. m3 nowych zbiorników wraz z rurociągami technologicznymi, infrastrukturą technologiczną i z zagospodarowaniem terenu dla PERN w terminie. – powiedział Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal.

Projekt wszystkich zbiorników rozbudowy TNG wykonał PGNiG Gazoprojekt S.A., a inwestycję zrealizowało konsorcjum: Naftoremont – Naftobudowa sp. z o.o., jako lider i Przedsiębiorstwo Agat S.A., partner konsorcjum. Inżynierem budowy był Bilfinger Tebodin Poland sp. z o.o.

 

Obrazki galerii: