Projekt Dolna Odra

Dolna Odra

Budowa dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim należącej do Grupy PGE to strategiczny projekt realizowany przez spółki z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal.

Nowo budowane bloki będą się charakteryzować także wysoką elastycznością, co ma istotne znaczenie ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych na Pomorzu. Produkcja energii w instalacjach wiatrowych jest zmienna, uzależniona od pogody, dlatego nowe bloki gazowo-parowe w Elektrowni Dolna Odra, będą stanowiły znaczące wsparcie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. 

Moc każdego z nowych bloków 700 MWe.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną.

Nowe bloki gazowo-parowe wyposażone będą w turbiny klasy H. Jednostki tej klasy, w porównaniu do turbin poprzedniej generacji, mają mieć przede wszystkim wyższą sprawność (63%, w porównaniu z 59-60%.), mają zapewnić niższą emisyjność CO2 do środowiska w stosunku do bloków węglowych,  i będą jednymi z najnowocześniejszych i przyjaznych środowisku elektrowni systemowych w Europie. Docelowo możliwe będzie zastąpienie starszych bloków węglowych funkcjonujących w Elektrowni Dolna Odra.

Inwestycja wkracza w kluczową fazę (53 miesiąc realizacji), przeszliśmy przez tzw. szczyt zatrudnienia gdzie na budowie pracowało ponad 1800 Pracowników. Aktualne zatrudnienie to ponad 1200 osób.

Zaawansowanie Kontraktu wynosi ponad 92% .

Zakończono prace budowlane wszystkich obiektów Elektrowni, w trakcie wykonywania są drogi, place oraz chodniki. Wszystkie dostawy zostały dostarczone i zamontowane. Aktualnie prace koncentrują się na montażach elektrycznych oraz akpia.

Pierwszy systemy technologiczne zostały przekazane do rozruchu oraz zostało podane zewnętrzne napięcie na transformator rezerwowy (rozruchowy) umożliwiając zasilanie poszczególnych urządzeń.

Przymierzamy się także do operacji trawienia bloków, które chcemy zakończyć w miesiącu wrzesień b.r. Zewnętrzne źródło gazu zostało wykonane i główne medium doprowadzone jest do naszej Stacji Przygotowania Gazu.

Całość prac montażowych zamierzamy zakończyć w m-cu wrzesień i wtedy obiekty zostaną poddane pełnemu rozruchowi.

Budowa dwóch nowych bloków gazowych pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego elektrowni Dolna Odra. Inwestycja w nowoczesne instalacje opalane gazem stanowi gwarancję długoterminowego funkcjonowania elektrowni, która odgrywa strategiczną rolę w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jako jedyny wytwórca systemowy dla północno-zachodniego obszaru Polski.

Wartość umowy netto 3 638 mln PLN z której 41,42% (1 507 mln PLN) przypada na Polimex Mostostal. Zamówienie obejmuje także dodatkowo 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto.

 

 

ZEDO

Obrazki galerii: