Naftoremont-Naftobudowa zawarł umowę z PERN na rozbudowę TNG

PERN

 

Pięć nowych zbiorników na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku – o tyle powiększy się infrastruktura magazynowa PERN w II połowie 2020 roku. Oznacza to blisko 400 tys. m³ nowych pojemności. Spółka PERN zawarła umowę z wykonawcą projektu - konsorcjum: Naftoremont - Naftobudowa – jako liderem i firmą Agat - partnerem Konsorcjum. W postępowaniu przetargowym ten wykonawca zaproponował najkorzystniejszą ofertę, której wartość sięga 327 mln zł.

Dzięki nowym zbiornikom zlokalizowanym u wybrzeża Morza Bałtyckiego, PERN będzie jeszcze sprawniej obsługiwał tankowce, które wpływają do Naftoportu. Planowany termin wykonania inwestycji to 21 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli 16 października 2020 r.

- To już kolejny projekt inwestycyjny w obszarze surowcowym, który realizujemy. W tym momencie w naszej bazie w Gdańsku trwa budowa dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. m³ każdy. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na kwiecień 2020 roku – podkreślił Igor Wasilewski, Prezes PERN.

Obecnie dostawy ropy do Polski stają się coraz bardziej zdywersyfikowane. Oznacza to, że zwiększa się ilość surowca, który trafia do nas drogą morską. W zależności od tego jakiego rodzaju ropa trafia do Polski, PERN jest przygotowany by zapewnić jej elastyczny transport do rafinerii i zachować jakość transportowanego surowca.

- Rozbudowa infrastruktury magazynowej PERN w Terminalu Naftowym w Gdańsku to kolejny ważny projekt w obszarze nafta, chemia i gaz realizowany przez  Naftoremont-Naftobudowę – Spółkę z Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal i obecnie największy w skali kraju. Mamy do tego odpowiednie kompetencje i zasoby. – powiedział Krzysztof Figat Prezes Zarządu Polimex-Mostostal

- Wyzwaniem nie są tu dla nas aspekty organizacyjne i techniczno-konstrukcyjne, lecz ambitnie ustalony termin realizacji. Naftoremont - Naftobudowa ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysokospecjalizowane kadry w realizacji tego typu inwestycji. Jestem przekonany, że dzięki sprawnemu zarządzaniu projektem i dobrym wykorzystaniu zasobów w ramach synergii Grupy Kapitałowej zakończymy ten projekt z sukcesem. – dodał Mirosław Miśkiewicz Prezes Zarządu Naftoremont-Naftobudowa.

W TNG Gdańsk funkcjonuje już 6 magazynów o łącznej pojemności 375 tys. m³. Obecnie PERN zamierza wybudować trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. m³ każdy oraz 2 zbiorniki o pojemności 45 tys. m³ każdy.