Uroczyste przekazanie do eksploatacji nowej elektrociepłowni gazowej Czechnica-2 w Siechnicach

ecc

 

W Siechnicach w Zespole Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należącym do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE oficjalnie przekazano do eksploatacji nową elektrociepłownię gazową Czechnica-2 o mocy elektrycznej 179 MWe i mocy cieplnej 315 MWt. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie: Polimex Mostostal S.A. (lider konsorcjum) oraz Polimex Energetyka Sp. z o.o. (partner konsorcjum). Partnerem technologicznym przedsięwzięcia była firma Siemens Energy.

Nowoczesna instalacja zaspokoi około 20 procent zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Wrocławia oraz wszystkich odbiorców w gminie Siechnice przyłączonych do sieci ciepłowniczej. Nakłady inwestycyjne wyniosły około 1,4 miliarda złotych. W perspektywie do 2035 roku Grupa PGE planuje przeznaczyć na rozwój ciepłownictwa blisko 18 miliardów złotych.

Oddanie do eksploatacji bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Czechnica-2 to dla nas nie tylko zakończenie ważnego projektu, ale przede wszystkim dowód na skuteczność i determinację naszego zespołu. Pomimo wyzwań, jakie napotkaliśmy w trakcie realizacji, udało się dostarczyć nowoczesną i efektywną jednostkę energetyczną, która będzie służyć mieszkańcom Wrocławia i gminy Siechnice przez wiele lat. Dziękuję wszystkim pracownikom i partnerom za ich zaangażowanie i profesjonalizm.” -  powiedział Jakub Stypuła, Prezes Zarządu Polimex Mostostal S.A.

"Pod nazwą transformacja energetyczna kryje się dogłębna zmiana nie tylko technologiczna, ale i środowiskowa całego sektora. Nowo otwarta elektrociepłownia w Siechnicach jest przykładem, jak skutecznie wprowadzać nowoczesne niskoemisyjne technologie do krajowego sektora ciepłowniczego, a jednocześnie ograniczać emisyjność polskiej gospodarki. Cieszę się, że tutaj na Dolnym Śląsku dokonuje się kluczowa zmiana w krajowej energetyce"– powiedział Michał Jaros, Wiceminister Rozwoju i Technologii.

"EC Czechnica-2 to nowy rozdział w ciepłownictwie Grupy PGE - nasza największa inwestycja w tym obszarze, symbolicznie rozpoczynająca zmianę pokoleniową – przechodzimy na nowoczesną technologię gazową. W efekcie uzyskujemy realne korzyści dla odbiorców: niższe koszty, większa niezawodność, czystsze powietrze. Ta inwestycja to kolejny krok w stronę niskoemisyjnego ciepłownictwa – kierunku, który wyznacza nasza strategia. Do 2035 roku planujemy zainwestować ok. 18 miliardów PLN w nowoczesne technologie i inteligentne systemy ciepłownicze. Dzięki temu ograniczymy emisję CO₂ o blisko 55%, a nasi klienci zyskają dostęp do czystego, bezpiecznego i przystępnego cenowo ciepła. Konsekwentnie budujemy przyszłość zrównoważonej energetyki" – podsumował Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowa EC Czechnica-2 to kluczowa inwestycja energetyczna dla aglomeracji wrocławskiej i gminy Siechnice. Zastąpiła ona starą, ponad stuletnią węglową elektrociepłownię. W jej ramach powstał blok gazowo-parowy (BGP) o mocy 179 MWe oraz 163 MWt, składający się z dwóch turbin gazowych SGT-800, dwóch kotłów odzysknicowych z układami dopalania oraz turbiny parowej SST-600. Dodatkowo wybudowana została kotłownia szczytowo- rezerwowa o łącznej mocy 152 MWt oraz akumulator ciepła o pojemności 13 000 m³. Nowa jednostka została zaprojektowana z myślą o przyszłym wykorzystaniu zielonych paliw np. wodoru.

Obrazki galerii: 

 

ec cc